Podsumowanie roku szkolnego, plany na wrzesień 2009 - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Podsumowanie roku szkolnego, plany na wrzesień 2009

W magistracie podsumowano mijający rok szkolny i wytyczono plany na ten nadchodzący. Dane demograficzne wskazują na znaczny spadek liczby urodzeń.

Należy zwrócić uwagę, że w tym roku szkolnym roczne przygotowanie przedszkolne obejmuje 1019 dzieci urodzonych w 2002 roku, w szkołach podstawowych uczą się dzieci urodzone w latach 2001-1996 (6749), do gimnazjów uczęszcza młodzież z roczników 1995 – 1993 (4061), a w szkołach ponadgimnazjalnych uczy się młodzież urodzona w latach 1992 – 1989 (6554).
Różnica urodzeń pomiędzy latami 1989 i 2001 wynosi 699 i mając na uwadze, że średnio do szkół ponadgimnazjalnych uczęszcza 60% młodzieży z okolic Tarnowa, to po tym roku szkolnym liczba dzieci i młodzieży w tarnowskich szkołach zmniejszy się o około tysiąc osób. Musi to skutkować ruchami kadrowymi. W sumie w tarnowskich szkołach, z pracą na dotychczasowych zasadach, będzie musiało pożegnać się 180 osób. Większość skorzysta z uprawnień przedemerytalnych lub podejmie zatrudnienie w zmniejszonym wymiarze godzin.
W tarnowskich Szkołach Podstawowych, od września br. liczba oddziałów wynosić będzie 266, średnia liczebność klasach natomiast 23,69. Ze względu na duże zapotrzebowanie, zaplanowano znaczny wzrost godzin w świetlicach szkolnych. W Gimnazjach liczba oddziałów to 94, a średnia liczebność w klasach – 25,2. W Szkołach Ponadgimnazjalnych zaplanowano 476 oddziałów, przy średniej liczebności w klasach – 28,4.
Mijający rok szkolny zastępca Prezydenta Dorota Skrzyniarz ocenia jako dobry. „Udało się finansować Oświatę nie tylko z pieniędzy budżetowych, ale również ze środków zewnętrznych. Zrealizowaliśmy sporo programów edukacyjnych za pieniądze z Unii Europejskiej. Dały one bardzo dobry efekt dydaktyczny i wychowawczy” – dodaje Wiceprezydent Skrzyniarz. „Zgodnie z decyzją rządu, zrealizowaliśmy podwyżki dla nauczycieli i sporo ważnych edukacyjnych przedsięwzięć. Mam tu na myśli przede wszystkim wypłatę stypendiów. Uczniowie najzdolniejsi, a było ich czterystu osiemdziesięciu, otrzymali nagrody za łączną kwotę miliona złotych, osiemdziesiąt cztery osoby natomiast, odebrały Stypendia Prezydenta Miasta Tarnowa. Na ten cel w budżecie zabezpieczono 160 tysięcy złotych. To jeszcze nie koniec. Tysiącu osobom wypłacono również stypendia socjalne, na które przeznaczyliśmy 750 tysięcy złotych. Nie sposób nie wspomnieć o kwocie 6 mln 800 tysięcy złotych wydatkowanej na różnego rodzaju dodatki dla nauczycieli. To o 600 tysięcy więcej niż przed rokiem” – uzupełnia Dorota Skrzyniarz.
Za sukces, Prezydent Skrzyniarz uważa ponadto realizację zajęć dodatkowych dla najzdolniejszych uczniów. Projekt wykonano wspólnie z PWSZ w Tarnowie, w której młodzi ludzie zdobywali wiedzę od wykładowców tejże
uczelni. Co ciekawe, największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z matematyki oraz chemii. „Dzieci specjalnej troski także objęliśmy opieką. Mowa o działaniu, powołanego we wrześniu 2008 roku, Zespołu Wczesnego Wspomagania w Przedszkolu Nr 18” – wylicza odpowiedzialna za edukację i oświatę w mieście, Zastępca Prezydenta.
Trudno nie zauważyć, że w tarnowskich szkołach poprawia się infrastruktura. Nowe inwestycje ruszą lada chwila. Rozbudowywany jest także system edukacji elektronicznej Edunet. Już teraz, co szósty uczeń korzysta z możliwości tzw. e-wywiadówki.
Na koniec apel do tarnowskich nauczycieli, którzy poszukują pracy. Edunet to także elektroniczna baza danych w zakresie podejmowania zatrudnienia. Aktualnie pięciuset pedagogów w ten właśnie sposób poszukuje ofert pracy.