Radio Eska Tarnów: Miejscowi studenci liczą na wsparcie posłów - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Radio Eska Tarnów: Miejscowi studenci liczą na wsparcie posłów

Dzisiaj podczas posiedzenia Sejmu po raz pierwszy czytany jest projekt dotyczący zmian w ustawie o bezpłatnych i ulgowych przejazdach publicznym transportem. Młodzież domaga się w nim przywrócenia czterdziestodziewięcio procentowej zniżki, czyli powrotu do sytuacji sprzed 2001 roku. Ogromne poparcie inicjatywy pozwoliło na zebranie ponad stu trzydziestu tysięcy podpisów, z czego przeszło trzy tysiące pochodzi z Tarnowa.

W Tarnowie inicjatywa była rozpowszechniana przez samorządy studenckie lokalnych uczelni Państowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej i Wyższej Szkoły Biznesu. Poparły ją także Centrum Animacji Społecznej Horyzonty, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz Młodzieżowa Rada Miejska.
Historia przywracania zniżek rozpoczęła się w zeszłym roku, a dokładnie 1 października przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego. Tym samym Komitet Inicjatywy Ustawodawczej wydzielił regiony kraju, gdzie będzie szukane poparcie, na liście znalazł się również Tarnów. Półtora miesiąca później w Światowy Dzień Studenta Marszałek Sejmu odebrał pierwszy tysiąc podpisów osób będących za powstaniem komitetu. Końcem roku został wyznaczony termin, w jakim trzeba złożyć wymagane
stu tysięczne poparcie społeczne.
Młodzi w tym czasie zebrali o trzydzieści tysięcy więcej podpisów niż było to wymagane, w marcu oficjalnie złożyli je w Sejmie. Co ciekawe w tym samym dniu PKP po raz kolejny podniosło ceny biletów. Inicjatywę poparło ponad dwadzieścia ogólnopolskich organizacji młodzieżowych.
Teraz, jeżeli pomysł znajdzie wystarczające poparcie w Parlamencie i później u Prezydenta, młodzież będzie mogła się cieszyć z tańszych
biletów już po wakacjach.