Spotkanie autorskie z Jerzym Franczakiem - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Spotkanie autorskie z Jerzym Franczakiem

Biblioteka Akademii Tarnowskiej zaprasza na spotkanie autorskie z Jerzym Franczakiem. Jego tematem będzie najnowszy zbiór opowiadań wykładowcy w Katedrze Antropologii Literatury Badań Kulturowych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, zatytułowany „Osiem”. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 13 maja o godz. 13 w Czytelni Głównej Akademii Tarnowskiej. Wstęp wolny.

Spotkanie autorskie z Jerzym Franczakiem

W nocie wydawcy czytamy, że „Osiem” to zbiór opowiadań, który możemy czytać także jako powieść. To kalejdoskop scen z samotności, niespełnionych nadziei i rutyny, to bolesny i fascynujący portret życia tak zwanych „dorosłych ludzi”. Komu można wierzyć, jeśli nie można wierzyć nawet sobie? I czy tylko przymus posprzątania łazienki ratuje nas przed szaleństwem? „Osiem” to opowieść o języku i rolach, które odgrywamy przed sobą i innymi, o przyczynie i skutku, prawdzie i kłamstwie.

Jerzy Franczak ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie doktoryzował się pod kierunkiem prof. Ryszarda Nycza. Jest laureatem nagrody naukowej tygodnika „Polityka” (2003), nagrody Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską (2008), nagrody Krakowska Książka Miesiąca za powieść „Przymierzalnia” (czerwiec 2009), otrzymał także stypendium ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców (2011). W latach 1999-2006 był redaktorem naczelnym kwartalnika literacko-artystycznego „Nowy Wiek”, następnie do roku 2010 prowadził na antenie TVP Kultura program „Czytelnia”. W latach 2010-2018 redagował natomiast dodatek do „Tygodnika Powszechnego”, „Książki w Tygodniku”.