Uroczystości rocznicowe sprowadzenia prochów generała Bema - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Uroczystości rocznicowe sprowadzenia prochów generała Bema

Spotkanie z udziałem dyplomacji węgierskiej, zaproszonych gości, harcerzy i mieszkańców odbędzie się w najbliższą środę, 1 lipca, w Tarnowie. Szykuje się wyjątkowe święto. Wszystko z okazji osiemdziesięciolecia sprowadzenia prochów bohatera Polski i Węgier do miasta.

O 14.30 zaplanowano Spacer szlakiem Bema – od Bramy Seklerskiej poprzez Plac imienia bohatera do Placu Rybnego, gdzie zamontowana jest replika „Panoramy Siedmiogrodzkiej”. Po otwarciu wystawy w Muzeum Okręgowym „Powrót generała Bema” o 15.30, odbędą się uroczystości pod Jego pomnikiem przy ul. Wałowej (16.00), a następnie przemarsz do parku Strzeleckiego, gdzie przed Mauzoleum, zostaną złożone kwiaty. Całość, także w parku, o 17.00, zakończy koncert zespołu Ordogborda z Siedmiogrodu.
Rok 2009 jest w Tarnowie obchodzony jako Rok Generała Józefa Bema, w którym przypada 215 rocznica urodzin bohatera Polski i Węgier, 160 rocznica Jego zwycięstwa nad połączonymi siłami austriackimi i rosyjskimi pod Sybinem oraz 80 rocznica sprowadzenia prochów generała do rodzinnego Tarnowa. Zabiegi o sprowadzenie prochów bohatera rozpoczęły się już w 1926 roku, kiedy to zawiązał się Lokalny Komitet Sprowadzenia Zwłok Gen. J. Bema. Sama uroczystość z 30 czerwca 1929 roku była wielkim wydarzeniem w Polsce i Tarnowie.
„Po osiemdziesięciu latach chcemy przypomnieć tę uroczystość podczas obchodów rocznicowych w dniu 1 lipca, do udziału, w których, serdecznie zapraszam” – mówi Prezydent Ryszard Ścigała.
Dzień wcześniej ponadto, ze względu na obecność w Tarnowie skautów węgierskich, w symbolicznym akcie pamięci, grupa harcerzy złoży kwiaty przed Mauzoleum.