Społeczna Agencja Najmu działa w Tarnowie - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Społeczna Agencja Najmu działa w Tarnowie

W Tarnowie wystartowała Społeczna Agencja Najmu, która działa w ramach Miejskiego Zarządu Budynków. Agencja będzie dzierżawić lokale i budynki mieszkalne, by następnie wynająć je osobom o niższych dochodach lub w trudnej sytuacji życiowej, które nie mogą pozwolić sobie na zakup lub najem mieszkania. Skorzystają na tym również dzierżawcy.

Tarnów, fot. P. Topolski

Właściciele lokalu lub budynku mieszkalnego (jednorodzinnego), którzy zdecydują się na współpracę z SAN, mogą liczyć na szereg korzyści, to m.in. gwarancje stabilnej i długoterminowej dzierżawy, oraz stałych wpływów z czynszu. Agencja zajmie się rekrutacją najemców, zawieraniem umów, pobieraniem czynszu, monitorowaniem zaległości itp. Pracownicy SAN kontrolować będą również stan mieszkań, a właściciele mogą mieć pewność, że lokale zostaną zwrócone w niepogorszonym stanie. Właściciel będzie zwolniony od podatku dochodowego przychodu z tytuły dzierżawy mieszkania dla SAN.

Skorzystają na tym także najemcy, którzy mogą liczyć na długoterminowy i stabilny najem, pomoc przy drobnych naprawach i w urządzaniu mieszkania (jeśli nie ma w nim mebli). Możliwa będzie również negocjacja czynszu, wsparcie w sprawach urzędniczych związanych z uzyskaniem pomocy finansowej, np. określonych usług społecznych. Chętni będą mogli uzyskać wsparcie w formie dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start, dodatków mieszkaniowych.

Dodajmy, że koncepcja utworzenia Społecznej Agencji Najmu pojawiła się w Strategii Rozwoju Mieszkalnictwa dla Miasta Tarnowa do 2030 r. Cel polega na tym, by miasto posiadało wysoką dostępność mieszkań dla różnych grup odbiorców. Program w szczególności kierowany jest do prywatnych właścicieli, którzy nie wynajmują mieszkań ze względu na obawy związane np. z zachowaniem lokatorów (dewastacja, problemy z eksmisją). Kontakty z najemcami, formalności i sprawy organizacyjne leżą po stronie SAN-u.

Szczegółów w tej sprawie udzielają przedstawiciele Społecznej Agencji Najmu, ul. Waryńskiego 9, tel: 14 621 93 81 lub 82 w. 124 (pn od godz. 8 do 16; wt-pt od godz. 7 do 15); mail: san@san.tarnow.pl.

Więcej informacji w załączniku poniżej.

(ww)